Selle kõige esimese tätoveeringu valimine ja tegemine tundub enamustele päris keeruline. Ideed on aga kuidas need ilusaks pildiks kokku panna? Tatoveerimis-stiile ka nii palju, milline on see õige mulle? Kust ma õige tegija leian? Palju see maksma läheb?? Siin on lihtne kuue punktiga list, mis võib segaduses olevat tulevast tattoo-klienti aidata.

1. Proovi leida pilte, mis on su ideele sarnased

Kui sa soovid ainult mõnda minimalistliku tätoveeringut või sümbolit, siis peaks olema see lihtne kodutöö. Kui aga suurem ja rohkete detailidega, siis muidugi võtab kodutöö rohkem aega. Kindlasti leiab lihtsamini ka pilte, mis on populaarsemad aga tasuks ka arvestada, et kui netist leiab su soovitud tätoveeringust rohkelt pilte, siis tähendab see ka seda, et pärast oma tätoveeringu saamist sa võid kokku puutuda inimestega kellel on täpselt samsugune. Selleks, et saada kõige unikaalsem tätoveering, leia erinevaid näiteid nii, et su tätoveerijal jääksid vabad käed, et joonistada sulle unikaalne teos inspireeritult nendest piltidest. Kindlasti ei ole google kõige parem otsingumootor tattoo ideede jaoks, mina isiklikult soovitaks otsida ideid näiteks kas pinterestist, deviantartist või vana-heast instagramist. Ei tasu otsida ainult tehtud tätoveeringuid vaid ka näiteks joonistusi ja osade tööde puhul häid fotosid.

Pinteresti tattoo inspiratsioon

2. Ära tee väikest, sest sa kardad valu

Seda argumenti tuleb liiga tihti! Tee väike tätoveering, kui sulle tõesti ainult meeldivad väiksed tätoveeringud, mitte sellepärast, et sa kardad, et see on nii valus. Enamus klientidest on öelnud “vau, see pole üldse nii valus nagu ma kartsin!” Tätoveeringu tegemine on pigem ebamugav ja tõesti, mõni klient kannatab 2 tundi tatoveerimist, teine 7. Veel hullem on see, kui sa soovid hirve ja roose ja kompassi ja ilutulestikku ja 3 lapse nime ja ühtlasi tahad, et see mahuks 5 cm sisse ära, sest sa tahad, et see oleks väike. Kui sa tõesti nii nii väga kardad valu, siis tätoveerimine pole sulle. Ma olen tähele pannud, et mida suurem on töö, seda paremini klient kannatab. Miks? Minu teooria on see, et inimene on vaimselt valmistunud selleks, et mida kauem ta istub, seda rohkem saab tehtud versus kui inimene tahab väikest pilti siis ta hakkab alateadlikult minuteid lugema, et appi millal see läbi saab. Mul on olnud palju kliente, kes alustavad väga suurest tööst oma esimeseks pildiks ja nad on super hästi vastu pidanud. Tatoveerimine lihtsalt tegelt ka pole nii hull.

Minimalistlik: Sass Tut
Minimalistlik: Sass Tut
Musta-halliga realism: Torsten Malm
Musta-halliga realism: Torsten Malm

 

3. Tätoveeringutel ei pea olema tähendused

Tihtipeale küsitakse, et ideid häid on palju aga ma tahaks, et see tähendaks ka midagi. Äkki tätoveerin endale vale tähendusega pildi, mis siis saab? Tätoveering tähendab täpselt seda mis tähenduse sa sellele annad. Sa ei kuulu kuskile gängi kui sa tarantli endale rinna peale teed, see käib siiski teistpidi. Tätoveerimisest on saanud kunstivorm, mida igaüks tõlgendab erinevalt ja väga paljud teevad tätoveeringud lihtsalt sellepärast, et neile meeldib mingi idee või konkreetne pilt.

Täpselt nii lihtne see ongi.

Vana-kool: Sten-Martin Sinisaar
Vana-kool: Sten-Martin Sinisaar
Neo-traditsiooniline: Karmely Sõrmus
Neo-traditsiooniline: Karmely Sõrmus
Värviline realism: Kätlin Malm
Värviline realism: Kätlin Malm

4. Leia aeg, et leida õige tegija sulle

Kui sul on posu pilte ja jutt koos mis sa endale sooviksid, siis oleks aeg otsida endale tegija, kes teeb just seda stiili mida sa soovid. Kui sa ei tea ühtegi, siis siin ja siin on terve pikk list erinevaid Eesti tattoo-kunstnike. Kindlasti ei leia nendelt lehtedelt kõiki tegijaid aga ehk annab see sulle suuna kätte. Kindlasti leia see aeg, et vaadata oma soovitud tätoveerija tehtud töid ja aru saada, kas sinu töö võiks olla midagi mis ta teeb. Stiile erinevaid on palju, siin mõned näiteid: musta-halliga või värviline realism, täpitehnika, vesivärvi tehnika, mustrid, blackwork, minimalistlik, neo-traditsiooniline, vanakool jne. Kui sa ei ole päris kindel, siis sa võid julgelt tätoveerijalt küsida, et kas see mida sa soovid teha, on tema eriala ja kui ei ole, kas ta oskaks kellegi poole suunata. Kuna ma ise teen enamuselt ainult värvilisi tatoveeringuid, siis tuleb tihti ette, kus inimesed soovivad minu poolt tattood aga kuna ma teen ainult oma stiili, siis suunan mõne teise tatoveerija poole. Küsija suu pihta ei lööda 🙂

5. Hea ei ole odav ja odav ei ole hea

Kvaliteetne tätoveering on luksuskaup. Muidugi oleneb su enda maitsest! Osad lasevadki isetehtud masinaga teha mõnel peol tuttavaks saadud Mihklil täis peaga kell 3 hommikul endale mõne juku jala peale. Kui see on su elustiil, siis “go for it”. Kui aga sind ikkagi huvitab, et su tegijal oleks pikaajaline kogemus, steriilsed vahendid ja hubane salong siis tuleb ju arvestada, et sellel on oma hind. Tuleb ka arvestada, et tätoveerijatel on erinevad hinnakirjad: su sõber Mari tätoveering võis olla odavam või kallim kui see mis sa plaanid teha. Kindel on see, et tasuks arvestada korralikuma väljaminekuga. Võibolla leiad ka tegija, kes võib järelmaksuga teha aga ei anna pead. Kogu raha, mämmuta oma ideed läbi ja kui lõpuks on õige kuuseis, võta oma lemmiktatoveerijaga ühendust ja hakkake koos oma unistuse suunas tööle.

Super realistlik

6. Ära põe

Tätoveerijaga on konsultatsioonid läbitud, ideed on paigas ja tätoveerimis kuupäev on kirjas. Nüüd on õige aeg hakata googeldama mis võib kõik valesti minna. Palun ei! Kui googeldad peavalu kohta võid ka leida infot, et sul võib olla ajuvähk. Tätoveerimine on ebamugav ja see pilt jääb terveks eluks ja see on loogiline, et sa oled elevil aga ära muuda seda endale stressiks: tähtis on, et sa magaksid ennast ilusti välja eelneval õhtul, sööksid hommikust ja võtaksid endale süüa ja juua ka sessioonile kaasa. Pane vastavalt riidesse, et sul oleks mugav ja ka tätoveerijal oleks hea ligipääs tätoveeritavale alale. See kui valus sul on, oleneb kui stressis või magamatta sa oled, kas sa oled näljas ja muidugi oleneb ka tattoo asukohast ja kui kaua see aega võtab. Leia endale aega, et tatoveerija ei peaks su tööga kiirustama. Enamus tätoveerijad ei soovi, et su sõbrants/peika/houmi/ema kaasa tuleks, sest nad tekitavad raskusi keskendumisega. Kui tuleb pikem sessioon, võta endale kaasa ajakiri, raamat või film millega saaksid oma tähelepanu ebamugavuselt eemale hajutada. Kindlasti võta kaasa hea tuju ja avatud mõttemeel, sest on tähtis, et sa usaldaksid oma tätoveerijat täielikult.

Blackwork: Mico Goldobin
Blackwork: Mico Goldobin
Täpitehnika: Aeron Tuul
Täpitehnika: Aeron Tuul

Esimese tätoveeringu saamine ongi pikaajalise kodutöö hea vili ja kui sa leidsid endale tegija, kellega on sul turvaline ja tore, siis tuleb teine tätoveering juba palju lihtsamalt (kui see on plaanis). Kõige tähtsam on usaldada oma valitud kunstnikku ja mitte üle muretseda. Kui sisetunne pärast kirjavahetust või konsultatsiooni ei ole õige, siis tasub asi katki jätta ja leida kas uus tegija või läbi mõelda, kas tattoo soov on ikka kindel.